SAĞLIK TURİZMİ

SAĞLIK TURİZMİ

İnsanlığın temel ihtiyaçlarından biri ve yaşam kalitesinin üzerindeki etkisi yüksek olan bir ihtiyaç sağlıktır. İnsanlığın yeme-içme, barınma, giyinme gibi ihtiyaçlarının yanı sıra sağlığına da dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda sağlık alanında yapılan bir çok gelişme insanlığın kaderini derinden etkilemektedir.Bir turizm çeşidi olan sağlık turizmi de insanlara bu bağlamda çok yardımcı olmaktadır. Önemli hastalıklarda veya çaresi sadece belirli destinasyonlarda bulunan alternatif tıp çeşitlerinin yanı sıra hastanelerin olduğu bölgelerde sağlık turizmi etkin olarak faaliyet sürdürmektedir. Ülke içi veya dışı olan bu destinasyonlara hastalar refakatçileri veya aileleri ile birlikte gelmekte olduğu bilinmektedir. Bu yüzden belirli destinasyonlarda hastanelerin yanı sıra konaklama işletmeleri de kurulmaya devam etmektedir. Hatta bazı konaklama işletmeleri kendi bünyelerinde hastane kurmaktadırlar. Bu sayede hastalar tedavi olurken yanlarında bulunan kişilerin de rahatı sağlanmakta ve yüksek memnuniyet oluşmaktadır.

Ayrıca Sağlık Turizmi ; sürekli yaşanılan yerin dışına çıkılarak ( 24 saatten fazla olmak suretiyle genellikle 21 gün ) herhangi bir sağlık hizmeti almak için yapılan seyahatlere sağlık turizmi denir.

Dünya Turizm Örgütü’ne göre Sağlık Turizmi; Kaplıcalar, Hastaneler gibi sağlık ile ilgili işletmelere seyahat eden bireylerin fiziksel olarak iyileştirme veya durumlarını geliştirme amacıyla yaptıkları ziyaretlere denir. Bu kapsamda fizik tedavi, kaplıcalarda su ile tedaviler, terapiler, diyetisyen yardımıyla yapılan diyet programları ve ilgili sağlık hizmetleri verilmektedir.
Medeniyetler döneminde ortaya çıkmış bir çok sağlıksal oluşum görülmektedir. Bu medeniyetler doğal kaplıcalardan ve kutsal olarak adlandırılan şifa verici bazı tapınaklar oluşturmuşlardır.

Bunlardan başlıcaları ; Sümerler M.Ö 4000 yıllarında doğal kaplıcaların etrafına en eski olarak bilinen sağlık tesislerinin inşa etmişlerdir. Bu tesislerin içerisinde sıcak su yollarından akan bir çok tapınak olduğu görülmüştür. Ayrıca Tunç devrinde M.Ö 2000 yıllarından gelen ve şuan da İsviçre ‘de bulunan St. Moritz olarak bilinen kabileler mineral bakımından zengin olan suyu keşfetmiş ve burada yıkanmanın ve bu suyu tüketmenin sağlığa iyi geldiğini ve faydalarının farkına varmışlardır. Ek olarak tunç kaplarda su içen bu kabilelerin kaplarının aynısı Fransa ve Almanya’ da da bulunmuş olması medeniyetler arasında bir sağlık turizminin doğduğunun göstergesi sayılmaktadır.Kapsamlı olarak Sağlık turizmi yapısının temeli Eski Yunan döneminde atılmıştır.Asklepios Tapınakları olarak bilinen yer tıp tanısı Asklepios adına yapılmış ve Dünyanın ilk sağlık destinasyonu olmuştur. Bu gelişmeler Rönesans dönemi ve orta çağda da devam ederek günümüze kadar gelmiştir.